Boże Narodzenie Boże Narodzenie
wszystko o...

Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej,
Stało się - między ludzi wszedł
Mistrz - Wiekuisty

Cyprian Kamil Norwid

Potrawy świąteczne

Uszka z grzybami

grzyby suszone (najlepiej prawdziwiki, ale mogą być też podgrzybki) po dokładnym umyciu, ugotować do miękkości w osolonej lekko wodzie. Następnie ugotowane grzyby odsączyć i zmielić w maszynce lub bardzo drobno posiekać. Bardzo drobno posiekaną cebulkę zeszklić na patelni na maśle (maslo ważne dla smaku), dodać zmielone grzyby. Doprawić do smaku pieprzem i solą. Niczego więcej nie dodawać.
Przygotować ciasto: tylko mąka przesiana przez sito (b. dobrej jakości), masło sól i ciepła woda).Ciasto należy rozwałkować cieniutko. Jest bardzo delikatne i miekkie. Lepić maleńkie uszka i wrzucać na osolony wrzątek, do którego należy dodać łyżkę oleju (nie będą się sklejały). Wyjmować delikatnie na talerze.
Zalać wcześniej przygotowanym barszczem (oczywiście na wywarze z grzybów). Barszcz musi być esencjonalny i lekko pikantny. Przepisa na uszka jest bardzo prosty, ale efekt wspaniały.

Powrót
Czy wiesz, że...
Boże Narodzenie to w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa. Boże Narodzenie to święto stałe, wypadające 25 grudnia. Poprzedzone jest okresem czterotygodniowego postu, zwanego Adwentem. W niektórych kościołach chrześcijańskich święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa - Wigilii (wieczór 24 grudnia), zwanej w Polsce regionalnie Gwiazdką. W dniu tym obowiązuje tradycyjny post ścisły jakościowy (od mięsa) i ilościowy (można spożywać 3 posiłki w tym jeden do syta - jest to uroczysta kolacja), do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki).Współcześnie ślub to uroczystość, podczas której przyszli małżonkowie obiecują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że nie opuszczą siebie aż do śmierci. Ślub może mieć charakter: cywilny - zw. ślubem cywilnym, udzielany w urzędzie stanu cywilnego, wyznaniowy - mający jednocześnie moc prawną lub też pozbawiony takiego następstwa. W Polsce takim ślubem jest ślub kościelny (w Kościele katolickim zob. Sakrament Małżeństwa). Podstawowa forma zawarcia ślubu kościelnego odbywa się w kościele w obecności kapłana. W przypadku spełnienia wymagań określonych prawem, ślub kościelny wywiera skutki w sferze prawa cywilnego (ślub konkordatowy). Ślub może być zawarty jako "per procura", gdy uczestniczy w nim tylko jedna strona, zaś druga składa deklarację woli zawarcia związku małżeńskiego przez swego przedstawiciela. Przyszli małżonkowie składają podpisy na dokumentach ślubnych.

Mazury Aktywne

Copyright © 2005 - 2015 by 2inspired